Vücut Ölçülerinize Göre Mont - Kaban Seçimi
13.01.2023

Vücut Ölçülerinize Göre Mont - Kaban Seçimi

Kış mevsiminde soğuktan korunmak için mont ve kaban giymemiz gerekse de çoğumuz bu giyim ürünlerinin sadece sıcak tutması değil, şık bir görünüm katmasından da yanayızdır. Mont veya kaban giyerken özellikle çok kalın giyinmeyi sevmeyen yaz insanları kendilerini rahatsız hissedebilirler. Ancak kendinize yakıştırdığınız bir tarz yakalarsanız kışın mont ile de hem rahat etmeniz hem de şıklığınızdan ödün vermemeniz mümkün. Tabii bunu yaparken de kendi vücudunuzun yapısına en uygun modelleri tercih etmeniz gerekecektir. Bu yazımızda hangi vücut tipleri için hangi mont-kaban seçenekleri uygun olur gibi detaylardan bahsederek karar vermenizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

Kısa Boylu Kadınlar için Kaban Önerileri

Kaçınmanız gereken en önemli seçenek oversize kabanlar olacaktır. Uzun kaban giymenin olduğunuzdan kısa göstereceğine dair bir yanılgı vardır; ancak esasında tek parça ve kalıbı vücut yapınıza uygun fit kesim bir kaban size yakışacaktır. Bel kısmından kuşaklı modelleri de tercih edebilirsiniz ve hafif topuklu botlarla kombinleyerek güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz. Uzun kabanlarda kaçınmanız gereken detay ise hareketli yada pileli etek uçlarına sahip kabanlardır. Bu modellerde montun içerisinde kaybolmuş gibi görünmeniz de mümkün.

Kadın Mont-Kaban ürünlerimizi incelemek ister misiniz?

Aynı zamanda bel hizasında ve kısa montlar da yine kısa boylu kadınlar için ideal bir seçenektir. Bacak boyunuzu uzun gösterebilir ve sportif bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Yine bel kısmında kuşağı bulunan çan kesimli eteğe sahip diz üstü kabanlarla da oldukça şık kombinler oluşturabilirsiniz. Özellikle etek ve elbise giymeyi seviyorsanız tercih ettiğiniz boy ölçülerine uygun kaban modelleri tercih etmelisiniz.

Uzun Boylu Kadınlar için Kaban Önerileri

Boy avantajı her zaman kaban konusunda da kolaylık sağlayacaktır. Ancak elbette seçimlerinizi yaparken bunu dezavantaja çevirmemeye de özen göstermelisiniz. Uzun ve ince bir yapıya sahipseniz ve beden ölçüleriniz birbirine çok yakın değerlerden oluşuyorsa vatkalı yada şal yaka modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece omuzlarınızı geniş gösterebilirsiniz. Bel kısmı kuşaklı montları tercih etmenizle birlikte de beliniz daha ince görünecek ve vücut aşağıdan yukarı güzel bir orantıya sahip olacaktır.

Uzun boylu ancak kilolu bir yapıya sahipseniz düz kesim kaşe kabanların yanısıra kalçanızı kapatacak şekilde şişme montları da tercih edebilirsiniz. Kaçınmanız gereken mont modeli ise bel hizasında şişme montlar olacaktır.

Büyük Basenlere Sahip Kadınlar için Kaban Önerileri

Öncelikle boy olarak orta ve uzun kesim kabanları tercih etmelisiniz. Şişme mont tercih etmek istiyorsanız bel kesimi ince ve kalçayı kapatacak uzunlukta şişme montlar tercih edebilirsiniz. Düz kesim kabanlar yerine kesim olarak bel kısmını ince gösteren kesimler tercih edebilir yada kuşaklı modeller ile bel kısmını ince gösterebilirsiniz. Omuz kısmında kullanacağınız atkı yada şal gibi aksesuarlar da yine omuz kısmının daha geniş görünmesine yardımcı olacağından bel kısmını ince gösterecektir.

İlla ki kısa bir kaban tercih etmek istiyorsanız da kalın ve düz kesim kaban seçeneklerinden kaçınmalısınız. Bel kesimi oyuk şekilde yapılmış kaban seçenekleri yine fit görünüme yardımcı olacaktır.

Kum Saati Vücut Tipine Sahip Kadınlar için Mont ve Kaban Önerileri

Avantajlı bir görünüm sunan kum saati vücut tipinde göğüs ve basen kısmı eşite yakın ölçülerde iken bel kısmı incedir. Bu yüzden de kum saati vücut tipine sahipseniz neredeyse her model ve kesimde mont ve kabanlar tercih etmeniz mümkün olacaktır. 

Beli kemerli modeller yardımıyla belinizin inceliğini vurgulayabilirsiniz. Kesim olarak hem vücuda oturan kesimleri hem de daha düz kesimleri tercih edebilirsiniz. Oversize montlar en çok bu vücut tipine sahip kadınlara yakışacaktır. Eğer boyunuzu daha uzun göstermek istiyorsanız da diz hizasında kabanlar tercih edebilirsiniz.

Düz renkler dışında çeşitli desenler de tercih edebilirsiniz; ancak desen yayılımının vücut hatlarınızın dengesini bozmayacak şekilde olduğundan emin olmalısınız. Desenli kumaşları ise yine belden kuşaklı modellerle tercih edebilirsiniz.

Büyük Beden için Mont-Kaban Seçimi

Omuz kısmı tam oturacak şekilde düz kesim kabanlar tercih edebilirsiniz. Ancak yaka kısmında yada diğer parçalarda kürk, peluş gibi aksesuarlar kullanmamalısınız. Çok uzun kabanlardan ziyade orta boy ve diz hizasında kabanlar tercih edebilirsiniz. Kısa şişme montlardan kaçınmalısınız. Şişme mont tercihlerinizde de yine diz hizasında yada kalça kısmını kapatacak modeller tercih etmelisiniz. Asimetrik kesimler de şık ve özgün bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Büyük Göğüslü Kadınlar için Mont-Kaban Seçimi

Kış mevsiminde kat kat giyinmek söz konusu olduğunda büyük göğüsler de maalesef bu giyimi zorlaştırıyor. Ancak çözümsüz de değil elbette. Büyük göğüslü kadınlar kaban seçimleri yaparken V yaka yada kruvaze kesimleri tercih ederek de şık bir görünüm yakalayabilirler.

Mont ve Kaban Alırken Beden Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle tabii ki vücut ölçülerinize ve vücut yapınıza uygun model ve kesimleri tercih etmelisiniz. Ancak seçeceğiniz model ve kumaş seçimlerine göre farklı bedenleri tercih etmeniz de gerekebilir. Oversize montlar yapıları gereği daha büyük ölçülere sahiptir; ancak eğer siz daha geniş kesim tercih etmek istiyorsanız bir beden büyük alabilirsiniz. Özellikle kaşe kaban tercih ederken omuz ölçülerinin vücudunuza tam oturması gerekir, aksi taktirde kabanınız üzerinizden dökülecek ve şık olmayan bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden kol kesiminde omuzlarınıza oturmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Gelelim boy uzunluğuna… Eğer seçtiğiniz mont gereğinden uzun kalıyorsa mutlaka etek uçlarından yapılacak ufak bir tadilatla kendi boy ölçünüze uygun hale getirmelisiniz.

Mont veya kaban ürünleri mutlaka içerisinde başka kıyafetlerle birlikte tercih edileceğinden dolabınızdaki diğer kışlık kıyafetlerinizin kalınlıklarını da göz önünde bulundurmalısınız. Genel olarak kalın ve dökümlü kazaklar tercih ediyorsanız, kabanınızı da tam kendinize olan beden değil, bir beden büyük almanız gerektiğini söyleyebiliriz. Böylece hareketleriniz kısıtlanmayacak ve kabanınız altında kalın bir triko varken bile bedeninize uygun görünecektir. Tercih ettiğiniz alt giyim ürünleriniz için de mutlaka kabanınızın tarz uyumuna bakmalısınız. Çok uzun çizmeler tercih ediyorsanız bilekte kabanlar tercih etmemelisiniz. Uzun yada midi boy etek ve elbiselerle kullanmak için de etek boyuna uygun ölçülerde kaban seçimi yapmalısınız.

Kendinize yakışacak modellerde dış giyim ürünlerini tercih etmeniz sadece soğuktan korunmak için zoraki bir mont tercihi olmayacak, aksine şık görünümünüzü de destekleyecektir. Mont-kaban seçimi yaparken de bu gözle değerlendirmeli, hem sıcak tutması, hem renk ve model uyumu ile kendinize en çok yakışacak kesimlere yönelmelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.