Tayt Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
12.01.2023

Tayt Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kadın alt giyimde tayt ürünleri her mevsimde oldukça fazla tercih edilmektedir. Farklı kumaş ve renk seçenekleriyle gerek günlük gerek spor gerekse şık bir giyim ürünü olan tayt çeşitleri, aynı zamanda fit bir görünüm kazanılmasına da olanak sağlıyor. Ancak elbette hem kullanım alanı hem de vücudunuza uygun olan taytları kullanmanız da güzel bir giyim zevkiniz olması için önemli olacaktır. Taytın kumaşı, modeli, kullanım alanlarına göre doğru seçimi yapmanız için sizlerle oldukça değerli bilgiler paylaşacağız. Tayttan vazgeçemeyenler için keyifli bir yazı sizi bekliyor :)

Kullanım Alanlarının Belirlenmesi

Tayt ürünleri oldukça kullanışlı ve günlük yaşamın neredeyse her alanında rahatlıkla kullanılabilecek ürünlerdir. Ancak görünümde şık yada sportif olma tercihlerinize göre kumaş, desen ve boy seçimi yapmanız size daha rahat bir kullanım alanı sunacaktır. Dolabınızda birden çok tayt seçeneğiniz varsa yada olmasını istiyorsanız kullanım alanlarınıza göre ayırabilirsiniz. Spor yaparken mevsime göre diz hizasında taytlar tercih ederseniz hareket kolaylığı da artacaktır. Diz hizasında taytlar günlük yaşamda da oversize tshirtler ve dökümlü kazaklarla çok güzel kombinler oluşturabilir.

İş yaşamınızda tayt kullanımını sık tercih ediyorsanız koyu renkler ve tok kumaşlar tercih etmelisiniz. Kumaş olarak deri taytlar da şık bir seçenek olacaktır. Akşam yemeği ve eğlence hayatı kombinlerinizin vazgeçilmezi ise daha parlak kumaşlar tercih edebilirsiniz.

Kadın Tayt ürünlerimizi incelemek ister misiniz?

Kaliteli Tayt Kumaşı Seçimi

Tayt dar yapısı gereği vücudunuzun şeklini alır ve vücut hatlarınızı net olarak belli edebilir. Bu yüzden vücut yapınıza da uygun tercihlerde bulunmanız gerekir. Terletmeyen, nefes alabilen dokuya sahip ve esnek kumaşlar tercih etmelisiniz. Rengi gereği açık renk taytlar iç gösterebilir, bu durum kumaşın kalitesiz olduğu anlamına gelmez; ancak basen ve bel bölgenizde memnun olmadığınız alanlar var ise koyu renkli ve kalın tok kumaşlı taytları tercih etmenizi öneririz.

Sadece kumaşı değil, dikiş kalitesi de taytın kaliteli olduğunu gösteren en önemli özelliğidir. Dikiş yapıları hem vücudu fit göstermek için hem de vücuda tam oturmasını sağlamak için kaliteli ve sık bir dikiş yapısına sahip olmalıdır. Eğer dikişleri esnekse kısa süreli kullanımda dikişleri atacak ve görünümü de bozulacaktır. Bu sayede giyim ürünleriniz de oldukça kısa ömürlü olacak ve üzerinizdeki duruşu da kalitesiz olacaktır.

Pamuklu kumaşlar genellikle tayt ürünlerinde tercih edilmemelidir. Tayt dar bir giyim ürünüdür ve pamuklu kumaş esneme göstermez, terin atılmasına da yardımcı olmaz. Bu yüzden spor sırasında vücuda yapışacak ve rahatsızlık verecektir. Kaliteli taytlarda genellikle spandex, polyester ve likralı kumaşlar tercih edilmelidir.

Vücudunuza Uygun Tayt Modeli Seçimi

Her insanın vücut yapısı birbirinden farklı olmakla birlikte, tayt doğru kullanıldığında kusur örten bir giyim ürünüdür. Öncelikle tayt boyu seçerken kendi boyunuza uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Kapri boy taytları genellikle uzun boylu ve orta boylu kişiler tercih etmelidir. Kapri diz altında bir ölçüde kaldığından kısa boylu kişilerin olduğundan daha kısa görünmesine sebep olabilecek ve bu da şık bir görünüm oluşturmayacaktır. Yine aynı şekilde basen bölgeniz geniş ve bacaklarınız bu orana göre ince ise de kapri taytlar tercih etmemelisiniz.

Kısa tayt seçenekleri genellikle diz hizasında bulunur. Aktif spor yaşamı olan kişiler tercih etse de günlük giyim için de tercih edilebilen bir üründür. Spor görünümünden ötürü iş yaşamında tercih edemeyebilirsiniz; ancak günlük giyim, haftasonu aktiviteleri, ev giyimde rahatlıkla tercih edilebilir.

Uzun tayt modelleri ise hem kısa boylu hem de uzun boylu kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Kilolu bir yapıya sahip olan kişiler tayt üzerine basen bölgesini kısmen kapatacak seçenekleri tercih edebilirler. Böylece daha fit bir görünüm kazanabilirler. Vücut yapısı daha ince olan kişiler ise tayt ve croplarla oldukça şık görünümler elde edebilirler.

Yüksel bel ve düşük bel tayt seçeneklerinden ise yine vücudunuza uygun olanı tercih etmelisiniz. Yüksek bel ve sıkı kumaştan üretilen taytlar, vücudun üst kısmını sıkıca saracağından daha şekilli bir görünüme de yardımcı olurlar. Ancak tabii bu tercihi yaparken rahatınızı da düşünmelisiniz. Nefes almanızı engelleyecek kadar sıkı ürünler tercih etmeniz gün içerisinde sürekli rahatsızlık vereceği gibi sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir.

Renk Seçimi

Geldik en keyifli ve zevkinizi konuşturabileceğiniz seçeneklere. Siyah tayt seçeneği hem asil görünümü hem de farklı giyim ürünleriyle kombinlenebilmesinden ötürü herkesin dolabında bulunur. Fitilli, disko, deri olmak üzere pek çok kumaş ve görünüm seçeneği de bulunduğundan her ortam için yada günün her saatinde siyah renkleri tercih edebilirsiniz.

Özellikle sonbahar ve kış aylarında vizon, bej, kahverengi gibi toprak tonları da şık bir görünüm yakalamanıza yardımcı olmaktadır. 

Tüm bu genel renkler dışında ise taytların en güzel tarafı canlı renkler de kullanılabiliyor olmasıdır. Üzerine kombin yapabileceğiniz kıyafetlerinizle düşündüğünüzde çok canlı renkler tercih edebilir, hem enerjinizi yükseltebilir hem de özgün bir görünüm elde edebilirsiniz.

Desenli kumaşları ise kombinlemek biraz daha emek isteyecektir. Desenli ve renkli tayt modellerini tercih ediyorsanız üst giyimde kullanacağınız ürünleri düz renk tercih edebilirsiniz.

Paça Yapısı Seçimi 

Uzun taytlarda her ne kadar alışılagelen dar paça yapısı ise de ispanyol paça taytlar hem kullanışlı hem de zarif bir görünüm yaratmaktadır. İspanyol paça taytların tercih edilmesinin birkaç sebebinden  biri de bacak boyunu uzun, bel-basen yapısını ince göstermesidir. Bu sayede hem kusurları kapatabilir hem de daha şık bir tarz elde edebilirsiniz. İspanyol paça taytlar spor ayakkabılarla tercih edilebileceği gibi kış aylarında botlarla, yaz aylarında ince bantlı sandaletlerle de tercih edilebilir.

Dar paça taytlar ise daha klasik bir kesim olduğundan spor yaparken de sık tercih edilir. Yine duruşu gereği botlar ve spor ayakkabılarla rahatlıkla kombin yapılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.